SKŁADNIK
KAROB
KORZYŚCI
-
Nawilża
-
Odżywia
Karob – zamiennik kakao, idealny w kuchni bo nie wymaga dosładzania ze względu na naturalnie słodki smak.
Karob ma postać delikatnego proszku i jest pozyskiwany bezpośrednio ze strączków drzewa karbowego. Zarówno swoim wyglądem, jak i smakiem do złudzenia przypomina tradycyjne kakao, ale nie zawiera kwasu szczawiowego oraz teobrominy odpowiedzialnej za niemożność wchłaniania wapnia i cynku do naszego organizmu. I tyle o zastosowaniu karobu w kuchni.
W mojej recepturze szamponu karob wybrałam właśnie ze względu na węglowodany bo zawiera ich aż około 50%, z czego głównym cukrem jest sacharoza. Karob zawiera dużo błonnika pokarmowego – około 40%, oraz substancji bioaktywnych (głównie polifenole), a także białko: około 5%. Dodatkowo karob jest dobrym źródłem witaminy E i niektórych witamin z grupy B – B2, B3 i B6, a także minerałów:
- wapń,
- magnez,
- potas,
- żelazo,
- cynk,
- mangan,
- miedź,
- selen,
- fosfor.
Roślina zawiera również kwas galusowy. To organiczny związek chemiczny, który wykazuje ciekawe właściwości: działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie.
Tak więc karob to kolejny składnik, który sprawdza się w kuchni, ale również jako składnik szamponu w kostce z karobem, w tym przypadku wspierającego nasze włosy.